Rozhodli ste sa, že sa vezmete. Máte rezervované miesto aj dátum svadby. Teraz prišiel čas na kreatívnu úlohu – svadobná výzdoba alebo štýl vášho veľkého dňa. Výber témy svadby závisí od vášho osobného vkusu ale aj od miesta a sezóny. Keď sa zhodnete aká téma je pre vás ideálna, môžete tomu prispôsobiť všetky prvky – vizáž, dekorácie, pozvánky, menu aj celú výzdobu. Inšpirujte sa trendmi štýlov výzdoby a dekorácií, ktoré budú kraľovať nasledujúcim svadobným sezónam.

Rustikálna výzdoba

Prírodná, vidiecka, jednoduchá a útulná. Tak by sa dala opísať svadba v rustikálnom štýle. Je trendom posledných sezón a to hneď  z niekoľkých dôvodov. Rustikálne dekorácie sú jednoduché a  inšpirované prírodou. Tvoria kontrast k prepychovým svadbám. V hektickom svete predstavujú spomalenie či návrat k prírode a vidieku. Rustikálnu svadbu si obľúbia najmä dvojice, ktoré preferujú ekologické alternatívy a zároveň chcú vytvoriť útulnú a pohodlnú atmosféru. Takýto štýl vynikne nie len na vonkajších svadbách, ale kúsok prírody si môžete pokojne preniesť aj do interiéru.

rustikalna dekorácia1

Základom rustikálnej témy je zemitá paleta farieb – hnedá, biela, krémová, tmavožltá a odtiene zelenej. Správnu atmosféru dotvoria drevené dekorácie, sušené kvety, rastliny, sviečky a svetielka – pokojne aj vo fľašiach od zaváranín. Prestieranie na svadobnú hostinu je tiež skromné a naturálne. Napríklad drevené stoličky a stôl, ktorý je ozdobený bielym obrusom a kontrastnými zelenými rastlinami – napríklad populárnym eukalyptom.

Živé farby

Trendom posledných mesiacov, ktorý sa z prehliadkových mól dostal až k svadobnej výzdobe sú výrazné farby. Pastelové odtiene nahradila sýta a živá farebná paleta. Moderné je kombinovanie viacerých výrazných farieb – takzvaný color-blocking. Farebný štýl výzdoby vynikne počas letných mesiacov, ale dokáže oživiť aj svadby v zimnom období.

farebna dekoracia

V nasledujúcej sezóne bude trendy prekvapivá kombinácia žltej s výraznými ružovými a koralovými odtieňmi. Kombinácia koralovej a modrej bude tiež žiadaná. Ak sa vám výrazné farby páčia, ale color-blocking je pre vás veľmi odvážny, vhodnou alternatívou je kombinovanie spomenutých farieb s klasickými odtieňmi. Napríklad spojenie bielej či krémovej s prvkami výraznej ružovej, zelenej, koralovej či oranžovej. Moderne a sviežo bude pôsobiť aj ak si zvolíte len jednu zo spomenutých farieb a využijete ju len v detailoch akými sú sviečky a kvety.

farebne dekoracie2

Tmavá farebná paleta

Kontrastom k farebnej svadobnej výzdobe je využitie tmavej palety farieb. Tmavé farby sú vhodné najmä pre svadby v chladnejších mesiacoch. Je možné ich využiť aj v lete, ak chcete vytvoriť komornú a poetickú atmosféru.

tmavá dekorácia(zdroj: etsy.com)

K obľúbeným farebným kombináciám patrí napríklad spojenie tmavomodrej alebo tmavozelenej s bordovou. Moderná je tiež tehlová so smaragdovou.  Prípadne môžete zvoliť len jednu z týchto farieb v rozličných odtieňoch. Napríklad celá svadobná výzdoba v odtieňoch modrej – od tmavej až po blankytnú. Tmavé farby skvele doplnia biele, krémové a zlaté detaily. Ak ste radi originálni, pokojne pridajte aj čiernu. Napríklad vo forme čierneho prestierania a doplnkov ako sú sviečky, textil a menovky. Na doplnenie atmosféry sa hodí tlmené osvetlenie. Takýto štýl svadobnej výzdoby bude pôsobiť romanticky a neobyčajne.

Vintage štýl

Inšpirovanie sa minulými časmi nevyšlo z módy. Vintage prvky sú momentálne trendy a zároveň budú vždy nadčasové. Ak ste vždy obdivovali módu z minulých dôb alebo vám je blízke konkrétne obdobie, môžete tomu prispôsobiť celú tému svadby. Napríklad svadobná výzdoba inšpirovaná dvadsiatymi rokmi v štýle Veľký Gatsby, glamour hollywoodsky štýl päťdesiatych rokov alebo uvoľnené sedemdesiate roky. Môžete byť kreatívni a vyhrať sa s každým detailom. Danej dobe prispôsobte vizáž aj štýl svadobných šiat, obleku a pokojne aj dress code pre hostí.

vintege dekorácie

Môžete doladiť farby a dekorácie typické pre minulé časy – písací stroj, starý fotoaparát alebo gramofón. Vaše antré bude nezabudnuteľné, ak dorazíte v štýlovom veteráne.

Autor: Dominika M.