Výber miesta svadby je najdôležitejším krokom svadobného plánovania. Od miesta sa odvíja všetko ostatné a preto výber dokonalého prostredia netreba podceniť. Čo všetko je potrebné zvážiť ešte predtým, ako podpíšete zmluvu s vybranými priestormi?

Pred rešeršovaním vysnených svadobných priestorov na internete alebo osobne je vhodné si ujasniť niekoľko dôležitých vecí. Odpovedzte si na nasledujúce otázky a výber dokonalého miesta svadby bude o niečo jednoduchší.

Chcete mať svadbu v presný dátum alebo ste časovo flexibilní?

Miesto svadby je potrebné rezervovať v niekoľkomesačnom až ročnom predstihu. Populárne svadobné priestory sú často rezervované aj rok vopred. Ak máte vybraný špeciálny deň, v ktorý chcete mať svadbu môže vám to zúžiť možnosti. Preto nezabudnite na rezerváciu termínu v dostatočnom časovom predstihu. Ak máte vybranú iba sezónu svadby alebo ste úplne časovo flexibilní, budete mať viac času aj možností.

Koľko hostí chcete pozvať a aký máte rozpočet?

Predtým, než si začnite prezerať svadobné priestory, urobte si predbežný zoznam hostí. Hľadáte miesto pre 30, 50 alebo viac ako sto hostí? S touto informáciou sa vám ľahšie budú hľadať priestory, ktoré pohodlne usadia všetkých pozvaných. A slovo pohodlne je tu veľmi podstatné. Nechcete mať málo miesta na pohyb či stiesnené sedenie. Dobre nepôsobí ani malý počet hostí vo veľmi veľkom priestore.

Nezabudnite ani na rozpočet, ktorý máte k dispozícii. Ten sa často odvíja aj od veľkosti svadby a exkluzivity priestorov. Ujasnite si aké máte finančné prostriedky ešte predtým, než si začnete pýtať cenové ponuky od svadobných firiem a priestorov.

Aký štýl svadby si predstavujete?

Miesto svadby ovplyvňuje celkový štýl obradu aj hostiny. Pravdepodobne ste si už predstavovali, ako by mal vyzerať váš svadobný deň. Páči sa vám rustikálna svadba v exteriéri alebo skôr tradičná sála s tanečným parketom? Pozerajte miesta, ktoré odzrkadľujú vaše predstavy o perfektnom svadobnom dni.

 

Je dané miesto praktické?

Mať predstavu o tom, ako má vaša svadba vyzerať je dôležité. Ešte dôležitejšie je nájsť miesto, kde sa vaše predstavy dajú aj zrealizovať. Dbajte na to, aby malo miesto dostatočnú kapacitu, v prípade exteriéru záložný plán pre zlé počasie aj možnosť jednoduchého presunu, ak budú obrad a hostina na iných miestach. Takisto si nezabudnite overiť možnosti parkovania, ubytovania a mieru súkromia pre vás a hostí počas svadby. Dobrá logistika zaručí pohodlie vás aj vašich hostí.

Ak máte už prestavu programu, overte si, či je na to miesto stavané. Napríklad ak chcete veľa tancovať miestu by nemal chýbať priestor na tanečný parket.

Čo je zahrnuté v cene priestorov?

Informujte sa, čo všetko je zahrnuté v cene miesta a aké služby je možné doobjednať.

Sú miesta, ktoré ponúkajú iba priestory na prenájom a všetko ostatné si musíte zorganizovať vo vlastnej réžii. A iné, ktoré vám okrem poskytnutia priestorov naplánujú svadbu “od a po z”. Ujasnite si, v akej miere sa chcete angažovať v zariaďovaní každého detailu svadby a či máte dostatok času a kreativity.

Veľa času aj financií viete ušetriť, ak na jednom mieste máte zahrnuté priestory, výzdobu, catering s obsluhou prípadne ďalšie služby ako je svadobná zábava či ubytovanie. Firmy, ktoré sa venujú takýmto svadobným balíčkom majú overených dodávateľov a vedia, ako je možné využiť daný priestor na maximum.

Aký máte z miesta pocit?

Po všetkých praktických otázkach nezabudnite brať do úvahy ani na vaše pocity z vybraného miesta. Má atmosféru, akú si prajete? Viete si tam predstaviť váš svadobný deň? Je komunikácia s manažérom a iným zodpovedným personálom bezproblémová?

Utvoriť si jasnejší obraz o mieste vám pomôžu aj recenzie, fotky alebo video z predošlých svadieb aj osobná návšteva s prehliadkou priestorov.

Autor: Dominika M.