Svadby odjakživa sprevádzali zvyky typické pre jednotlivé krajiny a regióny. Tradície, ktoré sú dnes súčasťou slovenských svadieb pochádzajú z dávnej minulosti a majú istú symboliku. Aké svadobné zvyky sú typické pre našu krajinu a ako ich zakomponovať do svadby v roku 2023? 

Dnes sa budúci manželia rozhodujú, ako si vyskladajú svoj svadobný deň a aké tradície do svadby pridajú. Osoba, ktorá vám pomôže zakomponovať tradičné zvyky do programu je starejší alebo moderátor. Starejší je profesionál, ktorý má na starosti rozprúdenie zábavy, zapojenie hostí aj dodržanie dohodnutého svadobného programu. Kedysi nesmel na žiadnej svadbe chýbať starší muž, ktorý vedel, ako má svadba prebiehať a korigoval ju. Táto úloha sa zachovala dodnes a skúsený profesionál vám pomôže plynulo prejsť každou časťou programu a dodržať tradičné zvyky. Okrem starejšieho si môžete na rovnakú úlohu nájsť aj moderátora svadby. Je dôležité, aby ste s ním vopred prediskutovali želaný svadobný program. Predovšetkým to, ktoré tradície si prajete zachovať a ktoré by ste chceli radšej vynechať alebo nahradiť niečím originálnym. 

V minulosti začínal svadobný deň odobierkou nevesty. Väčšinou sa odohrávala v ranných hodinách svadobného dňa. Ženích prišiel do domu nevesty, často s mužmi svojej rodiny a vypýtal si ruku nevesty. Dnes sa odobierka zvykne nahradiť stretnutím snúbencov s rodičmi napríklad pri večeri alebo na rodinnej návšteve. Hlavnou myšlienkou je poďakovať rodičom za lásku a starostlivosť do svadobného dňa. Nezabudnite ani na milý darček podľa vášho rozpočtu a vkusu rodičov. 

Ako budete v manželstve zladení ukáže napríklad tradícia zametania taniera. Starejší alebo niekto z personálu hodí o zem tanier, mladomanželom dá do rúk metlu a lopatku s úlohou pozametať všetky črepy. Hostia sa častokrát zapájajú skrývaním alebo rozkopaním kúskov. Úspešné upratanie črepín naznačuje skvelú spoluprácu v manželstve a črepy zároveň symbolizujú šťastie. Nasleduje prípitok a môže sa ísť k svadobnému stolu. 

Ďalšou skúškou spolupráce manželov je vzájomné kŕmenie sa polievkou. To symbolizuje spoločný majetok aj spoluprácu v manželstve. Prvý chod večere je spravidla sprevádzaný cinkaním riadu a pokrikom hostí “polievka je málo slaná, nevesta je nebozkaná”, čo má povzbudiť k bozkom. Ak by tá spolupráca mala predsa len menšie medzery, radšej sa vybavte podbradníkmi a obrúskami. 

Spoluprácu si symbolicky vyskúšate aj pri krájaní torty. Prvý kúsok krájajú mladomanželia spoločne. Nie je to také jednoduché, ako sa môže zdať. Ďalšie porcie už naberá personál. Kúsok torty pre každého hosťa má zabezpečiť šťastie v manželstve a úspešné odkrojenie prvej porcie vašu skvelú spoluprácu. 

Prvý tanec je tradícia, bez ktorej by sme si svadbu nevedeli predstaviť ani dnes. Mladomanželia tým otvárajú tanečnú zábavu. Je len na vás, či si zvolíte pomalý tanec na vašu obľúbenú romantickú pieseň alebo si pripravíte vtipné a originálne tanečné číslo. Nezabudnite si to aspoň trochu nacvičiť, veď všetky oči budú len na vás. Po prvom tanci nasleduje tanec s rodičmi a postupne sa pridávajú ostatní hostia.  

Dávna svadobná tradícia, ktorá sa zachovala dodnes je čepčenie nevesty o polnoci svadobného dňa. Symbolizuje prechod od dievčaťa k vydatej žene. Neveste je sňaný dievčenský veniec, ktorý nahradí čepiec vydatej ženy. Je populárne objednať si súbor, ktorý z čepčenia urobí skutočný autentický zážitok.

Po čepčení spravidla nasleduje redový tanec alebo inak vykrúcanka. Znamená to, že každý, kto si chce s nevestou zatancovať, musí do klobúka alebo košíka hodiť peniaze. Dnes je moderné, že sa všetci hostia vystriedajú v tanci s nevestou aj ženíchom. Svadba potom pokračuje voľnou zábavou. 

Ktoré z týchto zvykov budú súčasťou vášho svadobného dňa?

Autor: Dominika M.