Konečne ste sa dočkali a váš vysnívaný deň je za rohom. Týždeň pred svadbou už zariaďujete iba malé detaily. Poradíme vám, na čo nezabudnúť, aby vaše posledné predsvadobné dni neboli stresujúce.

Posledný týždeň pred svadbou je najlepší čas na vyskúšanie kompletnej vizáže. Nevesty majú v túto dobu už väčšinou upravené šaty doma. Vyhraďte si čas na ich vyskúšanie spolu s topánkami, závojom, šperkmi a všetkými doplnkami. Ešte stále máte čas niečo zmeniť alebo dokúpiť, aby ste dosiahli želaný výsledok. Ak sa plánujete nalíčiť inak ako zvyčajne, je vhodné dohodnúť si aj skúšku líčenia a účesu. Experimenty s vlasmi a make-upom v svadobný deň nie sú najlepší nápad. Radšej si to vyskúšajte nanečisto, aby ste zistili, čo sa vám najviac hodí. Ani ženích by nemal podceniť skúšku kompletného svadobného odevu. Mal by vyskúšať, či mu oblek stále sedí a či spolu ladia všetky doplnky.

Týždeň pred svadbou už zariaďujete iba malé detaily.

Týždeň pred svadbou už zariaďujete iba malé detaily.

Oblečenie – check!

V túto dobu by ste mali mať už vaše oblečenie nachystané, čisté a vyžehlené. Topánky vyleštené a tiež otestované, či po pár hodinách nespôsobujú neznesiteľné otlaky. V opačnom prípade ich ešte môžete vymeniť, alebo dokúpiť napríklad vložky či vankúšiky, ktoré urobia obuv pohodlnejšou. Okrem svadobných šiat a obleku si nezabudnite nachystať popolnočné šaty a náhradnú košeľu pre ženícha. Ak neradi nechávate veci na náhodu, pripravte si aj módny záchranný balík. Ten môže obsahovať ihlu a niť na záchranu roztrhnutej látky, vlhčené obrúsky na rýchle očistenie škvŕn či náhradnú spodnú bielizeň aj lepiacu pásku na textil.

Program – check!

Okrem skúšky vizáže sú tieto dni vhodné na posledné doladenie detailov a kontrolu, či ide všetko podľa plánu. Skontaktujte sa s fotografmi, kameramanmi, DJ-mi, cukrármi – skrátka s každým, kto má na starosti vaše svadobné záležitosti. Dajte im jasné inštrukcie o časoch príchodu, mieste a kontaktných osobách. Ujasnite si vaše špecifické požiadavky, ako napríklad neprípustné pesničky, aké fotky nesmú chýbať a podobne. Aby ste sa vyhli zmätkom, každého oboznámte s harmonogramom programu.

Miesto – check!

Ak je to možné, na miesto svadby príďte v niekoľkohodinovom predstihu. Ideálne deň vopred. Prineste si všetky rekvizity a predmety potrebné k svadbe a hostine. Takisto darčeky a výslužky pre hostí. Svadobné rána bývajú hektické. Ak budete mať všetko vopred pripravené na mieste, ušetríte si veľa zbytočného stresu. Oplatí sa tiež skontrolovať počasie. Zopár dní vopred býva predpoveď počasia celkom presná. V prípade nepriaznivého počasia si ešte viete pripraviť dáždniky, vhodnú obuv na presúvanie sa či vrchnú vrstvu oblečenia navyše. Ideálne je, ak týždeň pred svadbou viete presný počet hostí a nič sa nezmení. V živote sa však objavia aj nečakané situácie, preto sa radšej uistite, či príde každý pozvaný. Súčasne môžete túto príležitosť využiť na pripomenutie logistických záležitostí. Hostia ocenia inštrukcie, ako sa na miesto svadby dopraviť alebo pokyny k ubytovaniu.

Zoznam – check!

Orientovať sa v spleti predsvadobných povinností vám pomôže aj šikovný zoznam, v ktorom si môžete odškrtnúť všetko splnené. Niektorými úlohami neváhajte poveriť rodinu, družičky, družbov či svedkov. Môžu si zobrať na starosť napríklad odpovedanie na otázky od hostí, prípravu výslužiek, zabezpečenie kytice a napísanie zaujímavého svadobného prípitku. Nezabudnite si s nimi prejsť ani harmonogram. Ujasnite si, kto má čo a kedy na starosti, ako bude prebiehať príchod a ďalšie dôležité veci.

Pracovné povinnosti – check!

To posledné, na čo chcete myslieť krátko pred svadobným dňom je práca. Dôležité a stresujúce pracovné záležitosti vyriešte v predstihu. K menej príjemným, ale dôležitým povinnostiam patrí príprava dokumentov k formálnej časti svadby a vyriešenie financií za všetky služby. Pripravte si vopred aj obálky s prepitným pre personál, aby ste nemuseli hľadať hotovosť na mieste.

Týždeň pred svadbou už zariaďujete iba malé detaily.

Týždeň pred svadbou už zariaďujete iba malé detaily.

Nezabudnite na seba – check!

Popri všetkých spomínaných povinnostiach nezabudnite ani na chvíľku relaxu a doprajte si nejaký čas len pre seba. Aspoň deň pred svadbou si venujte dlhší spánok, aby ste mali dostatok energie užiť si váš krásny deň. Nezabudnite ani na kvalitný spoločný čas s partnerom. Pokojne aj upratovaním. Poďakujete si, keď sa ako čerství novomanželia vrátite po dlhej svadbe do čistého domova. Týždeň pred svadbou je ideálny čas aj na skrášľovacie procedúry. Napríklad farbenie vlasov či strih, manikúru a pedikúru, kozmetiku, masáž, alebo čokoľvek, čo vám zvýši sebavedomie a budete sa vďaka tomu cítiť vo svoj svadobný deň skvele. Nenechávajte si to však na posledný deň. V prípade, že sa niečo nevydarí podľa vašich predstáv, by ste mali mať menšiu časovú rezervu na opravu.

Autor: Dominika M.