Mať počas prípravy svadby aj samotného svadobného dňa po boku blízkych a spoľahlivých ľudí je na nezaplatenie. Túto funkciu hrdo zastávajú aj družičky a družbovia. Poverenie touto úlohou je veľká česť, ktorá so sebou prináša aj niekoľko dôležitých povinností.

Kto sú družičky a družbovia?

Nie sú to iba blízki v zladených šatách či oblekoch po boku mladomanželov počas svadobného obradu. Sú to priatelia, ktorí sa podieľajú na prípravách a majú špeciálne miesto na svadbe. Nevesta si obvykle ako svoje družičky vyberá ženy z rodiny a kamarátky. Či si zvolí jednu družičku, alebo hotovú partiu kamarátok je len na nej. Nevesta si môže zvoliť aj hlavnú družičku – osobu, ktorá je jej najbližšie. Tá môže byť súčasne aj jej svedkyňa. Rovnako aj ženích môže poveriť kamarátov či členov rodiny povinnosťami družbov alebo hlavného družbu ako svedka.

družičky a družbovia 1

Úlohy pred svadbou

Družičkovské a družbovské povinnosti začínajú už pri oznámení svadby, keď ich budúci mladomanželia požiadajú o podujatí sa na tejto úlohe. Samotná príprava svadobného dňa so sebou prináša množstvo príjemných úloh, ktoré na seba môžu prevziať práve oni. Každá svadba je špeciálna a preto by ste nemali zabudnúť družičkám pred svadbou povedať, s čím potrebujete pomôcť a čo od nich vlastne očakávate.

Najznámejšou aktivitou pred svadbou je výber svadobných šiat. Pri spoločnej návšteve svadobného salóna si užijete skvelý deň, špeciálne ak máte k dispozícii šampanské a dobrú náladu. Kamarátky v úlohe družičiek poradia najlepšie hlavne nerozhodnej neveste. To, že máte na sebe tie pravé šaty prezradia aj slzy v ich očiach a súhlasné prikyvovanie. Pri výbere je samozrejme najdôležitejší vkus nevesty, ale ďalšie ženské oči, ktoré ju dobre poznajú sa vždy hodia. Nemej dôležitý je aj výber šiat pre družičky. O ich farbe a štýle rozhoduje spravidla nevesta. Družičky a svedkyňa by mali dodržať dohodnutú vizáž a vyhovieť požiadavkám nevesty – je to predsa jej deň. Nevesta by však mala dbať na pohodlie svojich kamarátok a vybrať šaty, ktoré sa im budú hodiť a nebudú mimo ich rozpočtu.  Ideálnou možnosťou môže byť výber farby šiat a prenechanie voľby strihu na samotné družičky.

Ďalšou dôležitou úlohou je príprava nezabudnuteľnej rozlúčky so slobodou. Posledná párty za slobodna je udalosť, na ktorú budete spomínať ešte dlho. Preto si treba na jej naplánovanie vyhradiť dostatok času aj financií. Povinnosťou družičiek je zaplatenie tejto udalosti a naplánovanie celého zážitku. Nezabudnite sa však dohodnúť, aký typ rozlúčky so slobodou bude vyhovovať vášmu rozpočtu a osobnosti budúcej nevesty.  Ak má radšej intímne posedenia v kruhu najbližších kamarátok, možno veľká párty nebude najlepšia voľba. Ak naopak nevesta očakáva niečo veľkolepé, malé posedenie by ju mohlo sklamať. Rozlúčka so slobodou so sebou prináša aj množstvo výziev, ktoré má nevesta počas večera splniť. Úlohou družičiek je preto aj naplánovanie aktivít a zabezpečenie odmeny za ich splnenie.

Vaše družičky sú určite aj dobrými kamarátkami. Plánovanie svadby popri bežných životných starostiach aj radostiach môže byť na dvoch ľudí občas veľa. Dobrá kamarátka či dokonca celá partia sa teraz zíde ešte viac. Určite vás uistia, že všetko stíhate, bude to krásny deň a že ste si vybrali dobrého životného partnera, keď prídu pochybnosti. Družičky môžu pomôcť aj s drobnými DIY projektmi. Napríklad ručne zdobenými pozvánkami či menovkami a prípravou darov pre hostí. Pomoc sa zíde aj so zostavením playlistu pre DJ-a, aby zaradil pesničky, ktoré nevesta so ženíchom milujú.

družičky a družbovia 2

Špeciálnu úlohu počas prípravy aj samotnej svadby má svedkyňa, ktoré môže byť súčasne hlavná družička. Tá by mala organizovať všetky spomenuté úlohy a byť nevestinou pravou rukou. Mala by poznať program svadby, byť hlavným oporným bodom nevesty a predniesť aj slávnostný prípitok. Jej najdôležitejšou úlohou je samozrejme pri obrade podpísať, že sa nevesta a ženích uzatvárajú manželstvo dobrovoľne.

Ani ženích nemusí ostať bez pomocných rúk a môže si z kamarátov či rodiny vybrať družbov. Tí majú podobné úlohy ako nevestine družičky. Môžu pomôcť ženíchovi s výberom obleku, pomôcť s odoslaním pozvánok, prípravou darov pre hostí a samozrejme byť tu pre ženícha, keď to potrebuje. Ich nemenej dôležitou úlohou je zorganizovanie pánskej rozlúčky so slobodou. Svedok ženícha má za úlohu aj strážiť obrúčky.

Úlohy počas svadby

Počas svadobného dňa je pomoc družičiek na nezaplatenie. Keď niečo nejde podľa predstáv, kamarátky to vyriešia s chladnou hlavou. Podržia vás a zariadia, aby nedošlo k žiadnemu psychickému zrúteniu. Prinesú si so sebou dobrú náladu a každú radosť ešte znásobia. Prejdú sa s vami uličkou až k oltáru a budú stáť pri vašom boku až kým neskončí oslava.

družičky a družbovia 3

Ich pomoc oceníte aj pri obliekaní sa do šiat či úprave závoja. Podržia svadobnú kyticu a postarajú sa, aby ste vyzerali dobre a tak sa aj cítili. Tie najlepšie družičky by mali mať pri sebe aj balíček prvej pomoci – hrebeň, púder, rúž či obrúsky. Trochu menej nonšalantná, ale dôležitá povinnosť je pomoc s podržaním šiat  na toalete. Správne družičky by tiež mali mať vždy po ruke mobil, aby mohli zachytiť spontánne a vzácne momenty. Na fotky od svadobného fotografa sa môže čakať trochu dlhšie a kto by si ráno nechcel pozrieť zákulisné zábery, boomerang svadobného prípitku, momenty z chystania sa či video vášho svadobného tanca.

Toto sú tradičné úlohy družičiek a družbov. Každý pár má o svojej svadbe iné predstavy a tým sa môžu líšiť aj úlohy, ktorými chcete svojich blízkych poveriť. Ak sa vaše zhodujú s týmito bodmi, pokojne tento článok pošlite tým svojim.

Autor: Dominika M.