Šťastné manželstvo je jedna zo životných výziev, ktorú treba pestovať a neustále na ňom pracovať. Aj napriek tomu, že to v partnerstve sem-tam škrýpe, každý konflikt sa dá vždy zažehnať. Každý z nás si praje mať harmonické, pohodové a šťastné partnerstvo, kde sa obaja budú cítiť naplnení, v bezpečí, podporovaní a milovaní. Ako to však dosiahnuť? Pozrite si zopár tipov, ktoré vám pomôžu zabezpečiť si manželstvo ako z romantických filmov.

1.  Spoločné zážitky

Stereotyp je nepochybne jedným z najväčších zabijakov vzťahov. Obdobie spoznávania a randenia, kedy ste si užívali naplno spoločne strávené chvíle a robili všetko možné, sú dávno preč. Postupne prichádzajú starosti a povinnosti, kedy na spoločne strávené chvíle ostáva čoraz menej času, obzvlášť ak prídu deti. Je však veľmi vhodné, aby ste si aspoň raz za týždeň či dva našli čas na a vyrazili spolu s partnerkou či partnerom niekam, kde sa dokáže odstrihnúť od bežného života. Každá spoločná aktivita totiž posilňuje vzťah. Dokonca aj samotný psychológovia radia na prvé priečky práve spoločné zážitky, ktoré do vzťahu prinesú pocit šťastia a stability. 

2. Podporujte svoju polovičku

Každý z nás niekedy potrebuje podržať, poradiť a podporiť. Aj napriek tomu, že niektoré problémy sa vám môžu zdať triviálne, druhá strana to však ocení. Je dôležité mať na pamäti, že každý z nás je individualita a situácie vníma inak. Je preto na mieste svoju polovičku vypočuť a poradiť. Stačí pár milých a teplých slov a vašej partnerke či partnerovi sa určite uľaví a bude sa cítiť lepšie

3. Prekvapenia vždy potešia

Väčšina z nás miluje prekvapenia, pričom toto gesto funguje ako balzam na dušu. Aj malé prekvapenie ako je nečakané pozvanie na večeru, kúpenie kvetov len tak, či malá pozornosť môže váš vzťah okoreniť a vdýchne novú energiu do vzťahu. Dôležité je však nie len prijímať, ale aj dávať, pretože v partnerstve je veľmi dôležitá rovnováha. Snaživejšiu polovičku to totiž môže prestať baviť. Neváhajte sa však s týmito pocitmi zdôveriť, pretože obzvlášť muži sú niekedy trochu zabrzdení a čo im jasne nevysvetlíte a hlavne nepoviete, tak si svoje „chybičky“ neuvedomia a vy budete čakať do nekonečna. 

 

4. Komunikácia je alfou – omegou

Netreba zabúdať, že komunikácia, je v partnerstve veľmi dôležitá. Je veľmi náročné sa totiž dovtípiť, čo konkrétne vašej polovičke môže prekážať. Ak sa o problémoch a trápeniach nehovorí, veci sa postupne začnú nabalovať, čo môže mať negatívne dopady na vzťah. Problémy teda netreba odkladať, ale okamžite riešiť, kým ich nie je toľko, že sa budú odstraňovať len ťažko. Nie vždy musíte samozrejme súhlasiť, ale je dôležité si toho druhého vypočuť a snažiť sa to napraviť. Ak sa vec, ktorá tomu druhému prekáža nedá úplne odstrániť, treba vyvinúť najväčšiu možnú snahu, ako ju minimalizovať.


5. Spolupráca je veľmi dôležitá

Aby vzťah fungoval a nie všetko stálo na hlave iba jedného z partnerov je dôležité si rozdeliť domáce povinnosti. Dnes už neplatí, že iba žena musí variť, prať a upratovať. Netreba zabúdať na to, že ak sa do nevyhnutých vecí pustíte spolu, budete ich mať rýchlejšie hotové a zvyšný čas môžete využiť na užívanie si voľného času a aktivity, pri ktorých si oddýchnete a vypnete. Zároveň by muži nemali odkladať domáce povinnosti, na ktoré ich žena upozornila. Vyvoláva to v nej pocit, že sa musí doprosovať, pričom ak je v domácnosti potrebné niečo opraviť, muži by nemali zabúdať, že vec používajú pravdepodobne rovnako ako ich polovička. Zároveň by sa muži nemali nechať zahanbiť tým, že to jednoducho nezvládnu, samozrejme nik od nich neočakáva, že v byte vymenia elektrické rozvody, ale navŕtať diery na poličky, či obrazy snáď zvládne každý, aj menej zdatný chlap.

 

Autor: Katarína Žáková