Prvý tanec môže hanblivejšiemu páru mladomanželov spôsobiť trochu svadobného stresu navyše. Dobrá príprava dokáže tento moment premeniť na nezabudnuteľný bod svadobného programu. Ako sa pripraviť na prvý svadobný tanec, aby ste si ho užili s úsmevom? 

Mladomanželia prvým tancom otvárajú večernú zábavu. Je to dlhoročná tradícia, ktorou hostitelia otvárajú zábavu na spoločenskej udalosti. Svadobný tanec navyše symbolizuje harmóniu a zohranosť partnerov. Máte šancu ukázať, ako sa dokážete navzájom zladiť a viesť a hlavne si užiť svoju prítomnosť. Je to asi jediná chvíľa svadobnej zábavy, keď si tanec užijete iba vo dvojici. Po tanci mladomanželov nasleduje tanec s rodičmi a svokrovcami. Postupne sa pridávajú ďalší členovia rodiny a neskôr aj ostatní hostia. 

Nepodceňte prípravu

Kľúčom k úspešnému prvému tancu mladomanželov je kombinácia dobre zvolenej piesne, nacvičenej choreografie a dobrej nálady. Nezabudnite brať do úvahy ani tanečný parket na mieste hostiny a fakt, že naostro budete tancovať v obleku a svadobných šatách, ktoré vás môžu trochu obmedziť pri tanečných kreáciách. 

Ak sa na tancovanie vôbec necítite, samozrejme že môžete iba prešľapovať do rytmu hudby a pridať pár otočiek. Ak ale chcete využiť váš čas na parkete naplno, vyskúšajte si vopred pár krokov. Pokiaľ ide o choreografiu prvého tanca, nepodceňte nácvik. Nemusíte sa pripravovať, ako na medzinárodnú tanečnú súťaž, ale venovať choreografii aspoň pár týždňov pred svadbou je ideálne. Užijete si tak tanec bez zbytočného stresu. Prvý tanec si môžete nacvičiť v tanečnej škole alebo svojpomocne. 

Skúste tanečnú školu

Ak máte viac času a energie navyše, navštívte tanečnú školu v okolí. Vďaka individuálnemu prístupu sa pod vedením trénera naučíte tancovať už za pár hodín. Ideálne je chodiť pravidelne, aby ste na kroky nezabudli. Je len na vás, či sa naučíte niektorý z tradičných spoločenských tancov alebo si nacvičíte vlastnú choreografiu na vybranú pieseň. Táto možnosť je ideálna pre páry, ktoré sa potrebujú naučiť základy tanca a mať pri tanci po ruke skúseného profesionála. To, čo sa naučíte určite využijete aj na ďalších svadbách a plesoch. Navyše je to skvelá možnosť, ako spolu aktívne tráviť čas a prehlbovať vzťah.  

Nacvičte si choreografiu doma

Keď sa tancu chcete radšej venovať v pohodlí domova, máte na výber množstvo on-line kurzov a inštruktážnych videí. Pokojne sa inšpirujte choreografiami iných mladomanželov. Inšpirácie na internete je neúrekom. Máte možnosť výberu obsahu, aký vám vyhovuje a trénovať podľa vlastného harmonogramu a rýchlosti. Ktorúkoľvek možnosť prípravy tanca si zvolíte, nezabudnite brať do úvahy tanečné schopnosti vás a partnera. Netlačte sa do vecí, ktoré vám prídu nekomfortné. Vo svadobný deň sa chcete predsa obaja cítiť dobre a uvoľnene. Ak sa pomýlite nič sa nedeje, stále môžete zvoliť spomínanú stratégiu prešlapovania a otočiek. Alebo proste vytvoríte vtipný moment, na ktorom sa môžete spoločne zasmiať aj o pár rokov neskôr.

Vyberte si pieseň na prvý tanec 

Tanečná choreografia ide “ruka v ruke” s piesňou na prvý tanec. Väčšina párov volí romantickú klasiku v podobe slaďáku. Ak chcete prekvapiť, môžete svadobný tanec poňať aj vtipne a pripraviť si originálnu choreografiu. Spravte si vlastný mix piesní, prípadne požiadajte o pomoc vášho DJ-a, ktorý je na podobné požiadavky už určite zvyknutý. Mnoho párov chce hosťom pripraviť v prvom tanci nečakaný zvrat a pomalý tanec ukončiť zmenou rytmu s originálnymi krokmi. 

Ak si zvolíte prvú možnosť, romantických svadobných piesní je na výber veľa. Stačí si vybrať takú, ktorá sa páči vám obom a je vám blízka melódiou aj textom. Možno máte obľúbenú pieseň, ktorá vám pripomína jeden druhého, vaše prvé rande, žiadosť o ruku, spoločnú dovolenku alebo iný dôležitý moment. Ak však stále neviete, inšpirujte sa obľúbenými pesničkami slovenských párov. 

Populárne piesne na prvý tanec na svadbe:  

  • Ed Sheeran – Perfect
  • IMT Smile – Budeme to stále my
  • Christina Perri –  A thousand years
  • Sám sebou – V šťastí aj nešťastí
  • Monika Ližbetin – Prisahám
  • John Legend – All of me
  • Etta James – At Last
  • Elton John – Your Song

Ako si váš prvý svadobný tanec predstavujete vy?

Autor: Dominika M.