Dôležitou súčasťou svadby je aj veľmi starostlivo a dôkladne pripravené menu, ktorým zaručene zabodujete u hostí. Gastronómia si za posledných pár rokov prešla skutočným progresom, šéfkuchári objavujú nové chute či vône a bola by veľká škoda tieto famózne pochúťky aj neochutnať. Nebojte sa trochu zaexperimentovať, vaši hostia tak nebudú spomínať iba na výbornú zábavu, ale aj na skvelé a chutné jedlo, ktorým ste ich pohostili. Staré a nudné jedlá zahoďte za hlavu a pripravte pre svojich hostí skutočný gastronomický zážitok. 

Pri výbere svadobného menu by ste nemali opomenúť ročné obdobie. Ak sa svadba koná na jar či v lete, vsaďte na ľahšie jedlá. Nechcete predsa, aby hostia po hlavnej hostine museli ešte hodinu tráviť obed, ktorý ste im naservírovali nevedeli sa pohnúť do tanca. Jednou z vhodných alternatív je aj viac chodové menu. Ak sa tak však rozhodnete, treba dbať na to, aby boli porcie “tak akurát“ a hostia sa neprejedli hneď v úvode, napríklad predjedlom. Preto zvoľte čerstvé šaláty či zeleninové prílohy. 

V prípade svadby v chladnejších mesiacoch sa nebojte zvoliť o niečo výdatnejšie jedlá. Na jeseň sa konajú poľovačky či husacie hody, preto môžete zvoliť napríklad divinu, husacinu či kačacinu. Suroviny budú čerstvé a menu sezónne. 

Tak ako ste si nechali záležať na svadobných oznámeniach či kartičkách so zasadacím poriadkom, nezabudnite pre svojich hostí prichystať aj menu list umiestnený na stoloch. Prinajmenšom sa budú vedieť na aké jedlá sa budú môcť počas večera tešiť. 

Za žiadnych okolností nezabudnite na hostí vegetariánov, vegánov alebo ľudí s prípadnými intoleranciami či alergiami na niektoré druhy surovín. Nielen že sa vyhnete nepríjemným situáciám, ale nikoho nenecháte hladným. Od žiadnych novomanželov sa samozrejme neočakáva, že budú obvolávať všetkých hostí, aby zistili, kto je na čo alergickí, dá sa to vyriešiť veľmi jednoducho. Pri odovzdávaní či rozposielaní pozvánok k svadobnému stolu hostí upozornite, aby vás vopred informovali o ich špeciálnych požiadavkách. Nebojte sa im dokonca stanoviť deadline, aby ste sa vyhli riešeniu výberu jedál na poslednú chvíľu

 

Ak reštaurácia neponúka jedlá, ktoré by ste si sami zvolili, pokojne im predstavte svoju predstavu. Aby ste sa uistili, že šéfkuchár zvládne svoju úlohu na výbornú, dohodnite si skúšku svadobného menu.

Veľmi dobre si zvážte a odkonzultujte, koľko jedla vzhľadom na počet hostí bude nevyhnutné ponúknuť. Po úvodnom obede by malo jedlo prísť ešte v minimálne dvoch fázach. Ideálnou voľbou sú švédske stoly či bufety. Hostia sa tak môžu sami rozhodnúť, kedy sa opäť najedia. Výber by mal byť bohatý, vrátane teplých, studených či sladkých pokrmov. V letných mesiacoch apelujte na to, aby bolo jedlo držané v chlade. Veď kto má chuť jesť teplý šalát či roztápajúci sa krémeš?

Dôležitý je aj pitný režim, na stoloch by určite nemala chýbať voda a minerálky. V prípade detí to môžu byť džúsy či ovocné limonády. V letných mesiacoch môžete očariť prípravou osviežujúcich miešaných drinkov, ktoré počas horúcich dní príjemne schladia organizmus. Myslite však aj na hostí, ktorým sa kokteilami nezavďačíte. Dôsledne preto pristúpte aj k výberu servírovaných vín. Kľúčom k úspechu môžu byť práve miestni vinári. Takýmto spôsobom nepodporíte iba región, určite vám aj dobre poradia pri ich výbere.

Autor: Katarína Žáková