Nezáleží na tom, či ste hosť na svadbe prvý krát, alebo ich máte za sebou už niekoľko. Poznať pravidlá svadobnej etikety sa vždy oplatí. Hlavne, ak chcete mať zo svadby iba dobré zážitky. Účelom etikety predsa je, aby sa ostatní cítili príjemne vo vašej spoločnosti a nevznikali žiadne trápne situácie. Nedopúšťate sa niektorých z týchto chýb aj vy?

Obrad

Na obrad príďte aspoň 15 minút pred začiatkom, ktorý máte uvedený na pozvánke. Je to ideálny čas na usadenie sa a krátky rozhovor s ostatnými hosťami. Za žiadnych okolností nerušte obrad po začatí – to už radšej počkajte vonku, kým sa skončí. Nie len neskorý príchod ale aj príliš skorý môže mladomanželov rozhodiť. Pravdepodobne ešte prebiehajú prípravy a vaša prítomnosť by mohla spôsobiť zbytočnú nervozitu. Faux pas je aj vynechať  obrad a ísť iba na hostinu. Pár vás pozval na celú záležitosť, nie len na oslavu.

Ak vás o to mladomanželia vyslovene nepožiadali, nesadajte si do prvých radov. Prenechajte tieto miesta najbližšej rodine. Nechcete sa predsa ocitnúť v situácii, že obsadíte miesto matke nevesty či ženícha.

Nikdy na svadbu nepríďte bez daru. Výnimku majú väčšie vecné dary, ktoré radšej pošlite snúbencom domov alebo im ich dajte osobne ešte pred svadbou. Na odovzdanie prianí a obálok s peniazmi bude priestor hneď po obrade. Môžete páru pogratulovať a zároveň odovzdať svadobný dar. Ak idete aj na hostinu, kvety so sebou nenoste.

Mobily a sociálne siete

Tak ako aj pri iných spoločenských udalostiach, tak aj počas svadby je vhodné mať mobil odložený v taške či kabelke. Vypnuté zvonenie počas obradu snáď netreba pripomínať. Nechcete predsa, aby výmenu sľubov prerušilo hlasné zvonenie vášho telefónu a všetky oči sa zrazu upreli na vás. Počas svadby platia aj špeciálne pravidlá používania sociálnych sietí či fotenia. Odfotiť pár pri obrade je lákavé, ale svojím mobilom môžete rušiť hostí, mladomanželov aj oficiálneho fotografa či kameramana. Nechajte takéto fotky a videá na profesionálov. Fotenie či natáčanie na mobil počká do svadobnej oslavy.

Ak ste sa ako družičky či družbovia fotili s nevestou a ženíchom pred obradom, nevešajte tieto fotky hneď na sociálne siete. Nemalo by sa stať, že sa pár uvidí na fotke skôr ako naživo.

svadobna_etiketa3

Program

Nezabudnite na RSVP – dajte páru čo najskôr vedieť, či sa svadby zúčastníte, na aké jedlá ste alergický a všetky ďalšie detaily, ktoré potrebujú vedieť. Ak už poviete, že prídete, nevycúvajte na poslednú chvíľu, pokiaľ nejde o núdzovú situáciu. Aj to však hostiteľom nezabudnite oznámiť.

Rešpektujte priania nevesty a ženícha. Nepríďte s ďalšou osobou ani na tom netrvajte, ak na pozvánke nemáte uvedené „plus jeden“ alebo vás vyslovene nepozvali s partnerom. Ak je svadba len pre dospelých, neprineste so sebou svoje deti. Tento deň by mal byť podľa predstáv mladomanželov, tak sa im ho nesnažte komplikovať nijakými prekvapeniami.

Privítať sa s novým manželským párom po obrade je samozrejmosť. Nemalo by sa však stať ani to, že zo svadobnej oslavy odídete bez rozlúčky. Keď vás premôže únava, poďakujte sa za skvelú svadbu a rozlúčte sa. Pri tejto príležitosti vám pravdepodobne dajú aj svadobnú výslužku a tú si predsa chcete zobrať domov. Pokiaľ nie ste v dôchodkovom veku,  snažte sa na svadobnej hostine ostať čo najdlhšie. Akceptovateľný čas na odchod je po všetkých formálnych záležitostiach – vydržte aspoň do krájania torty.

Svoje tanečné kreácie ukážte až po prvom tanci mladomanželov a rodičov. Vyvarujte sa aj prednášaniu prípitku, ak vás o to vopred nikto nepožiadal. Aj keď ste touto úlohou poverený, ujmite sa jej s eleganciou a jemným humorom. Za žiadnych okolností nevyťahujte trápne momenty zo života nevesty alebo ženícha. Tie si nechajte pre seba alebo na rozlúčku so slobodou.

svadobna_etiketa4

Stolovanie

Určite netreba pripomínať potrebu slušného a gustiózneho správania. Medzi časté stolovacie prešľapy na svadbe patrí hlavne nerešpektovanie zasadacieho poriadku. Nevesta so ženíchom si dali námahu, aby zostavili ideálne sedenie pre hostí. Ak sa chcete s niektorým hosťom porozprávať či zabávať, budete na to mať ešte priestor po zvyšok večera.

Nechajte pár najesť sa. Toto je jeden z mála okamihov, keď si spolu môžu počas svadobného dňa v pokoji sadnúť a niečo zjesť. Selfíčka počkajú na neskôr. Ďalším prešľapom je privlastnenie si celej fľaše alkoholu z otvoreného baru. Namiesto toho si zachovajte slušnosť a pýtajte si každý drink samostatne. Nebudete pôsobiť neohrabane a znížite tým aj riziko rýchleho opitia sa.

Autor: Dominika M.