Čoraz viac spoločnosť začína dbať na ochranu životného prostredia. Tak ako sa v mnohých domácnostiach triedi odpad a veľký dôraz sa kladie na zero waste, podobne by to malo byť aj pri svadbách. Treba si uvedomiť, že iba za jeden deň sa dokáže vyprodukovať značné množstvo odpadu, ktoré v mnohých prípadoch končia na skládkach a nedajú sa opakovane recyklovať. 

Dobrým základom je namiesto kupovania svadobných šiat či luxusného obleku pre ženícha, je veľmi vhodnou alternatívou si ich jednoducho požičať, či kúpiť z druhej ruky. Okrem toho, že ušetríte veľa peňazí za šaty, ktoré si oblečiete len raz za život, nezaťažíte životné prostredie. Veľkou výhodou je, že tento už nepoužiteľný kus oblečenia, vám nebude zaberať zbytočné miesto v šatníku. 

Namiesto klasických papierových pozvánok, ktoré musíte rozniesť a tak obehať takmer všetkých pozvaných hostí, môžete rozposlať pozvánky v elektronickej forme. Nie len, že je to oveľa pohodlnejšie a bude vám to trvať iba zopár minút, nepričiníte sa o ďalší výrub našich lesov. 

Ďalšou možnosťou je tiež neinvestovať do novej svadobnej výzdoby, jednoducho využiť ozdoby, ktoré má svadobná agentúra k dispozícii. Veľkou dilemou môže byť pre ľudí, ktorí berú ochranu životného prostredia skutočne vážne, práve kvetinová výzdoba. Svadba je nepochybne mimoriadnou udalosťou a živé kvety k nej nepochybne patria, netreba to preháňať, zároveň nimi môžete obdarovať v závere hostí, ktorí si ich môžu zobrať domov ako malý suvenír a môžu im robiť radosť ešte zopár dní. Ak sa svadba koná na jar, kedy všetko kvitne a lúky sú plné krásnych kvetín, nebojte sa využiť aj túto možnosť. Budete originálny, výzdoba bude veľmi tematická a v neposlednom rade ušetríte kopec peňazí. Stačí iba zopár šikovných rúk, jemná predstavivosť a estetické cítenie. Nepochybne s tým zabodujete aj u hostí a vy si môžete byť istý, že ste takýmto spôsobom znížili uhlíkovú stopu na minimum. Zároveň sa nebojte prípadne aj odmietnuť kvety od hostí, ktoré zaťažujú životné prostredie. Pri ich rýchlom priemyselnom raste sa spotrebuje obrovské množstvo vody a chemikálií, ktoré pôda vstrebáva. V obálkach si tak môžete nájsť prípadne viac finančných darov, ktoré môžete použiť na vysnívanú svadobnú cestu. 

Sústreďte sa tiež na lokálne výrobky. Slovensko je krajinou, ktorá sa môže pýšiť jednými z najkvalitnejších vín na svete, tak prečo tento benefit nevyužiť?! Pri ich výbere vsaďte na lokálnych vinárov, ktorí vám určite s radosťou poradia, ktoré vínka budú z ich ponuky najvhodnejšou alternatívou. Vyhnite sa však ťažkým a príliš siričitým vínam, ktorými sa hosťom určite nezavďačíte.

Jednoznačne vsaďte na domáce koláče, ktoré sú pripravované z kvalitných surovín. Veľké cukrárne totiž pri masovej výrobe a snahe sa ušetriť na nákladoch, používajú všelijaké náhrady, čo sa nepochybne odrazí na ich chuti. V tomto prípade jednoznačne platí, že menej je viac. Pri výbere zákuskov je žiadané si jednoducho urobiť ochutnávku a navštíviť viacero výrobcov. Treba jednoducho vsadiť na kvalitu, v opačnom prípade ide o vyhodené peniaze, pretože množstvo dezertov skončí v smetnom koši. Prekvapiť môžete dokonca aj zdravými raw koláčikmi či zákuskami, v ktorých nie je použitý žiadny cukor. 

 

 

Autor: Katarína Žáková