Rozmýšlate, či na svadbu pozvať hostí spolu s deťmi alebo si ju spraviť iba pre dospelú časť vašej rodiny a priateľov? Zatiaľ čo dospelých hostí zabavíte kombináciou dobrej hostiny, hudby a tanca, deti vyžadujú trochu plánovania navyše. Prinášame vám niekoľko tipov, ako zabaviť deti na svadbe. 

Pozvať alebo nepozvať aj deti? 

Pri plánovaní svadobného dňa treba myslieť na veľa detailov. Obzvlášť zostavenie finálneho zoznamu hostí môže zabrať viac času a nevyhnete sa ani kompromisom. Musíte myslieť na váš rozpočet, veľkosť sály, štýl svadby a často zložité rodinné situácie. Určite sa pri tom dostanete k otázke, či pozvať len dospelých hostí alebo aj ich malé ratolesti. 

Rozhodnutie je samozrejme iba na vás. K najčastejším dôvodom, prečo si dnes mladomanželia často volia variant svadby bez detských hostí je napríklad formálny štýl svadby, nižší rozpočet alebo menšia svadba. Niektoré páry chcú hosťom dopriať možnosť nerušene sa zabávať čo najdlhšie. 

Ako hosťom oznámiť, že si prajete svadbu bez detí? 

Nepozvať deti príbuzných a priateľov na svadbu môže byť citlivá téma. Ak pošlete rodinám pozvánku, často rátajú s tým, že pozvanie platí aj pre ich deti. Ak si želáte svadbu len pre dospelých členov rodiny, nezabudnite to hosťom včas a vhodne oznámiť. Môžete zvoliť osobnú formu a každému to oznámiť individuálne alebo uviesť vaše želanie rovno na pozvánke. Napíšte aj dôvod, prečo ste sa tak rozhodli a vaši hostia to určite pochopia. 

Priamo na pozvánke alebo na samostatnej tlačovine uveďte napríklad tieto vety:  

  • Rozhodli sme sa, že naša svadba bude iba pre dospelých.
  • Vzhľadom na charakter nášho miesta/štýlu svadby, sme sa rozhodli pozvať iba dospelých hostí.
  • Náš veľký deň je len pre dospelých hostí, ďakujeme za pochopenie. 

Deti na svadbe sú vítané – ako ich zabaviť?

Rozhodli ste sa pre “kid friendly” svadbu a pozvete hostí s celými rodinami? Deti na svadbe dokážu urobiť nezameniteľnú atmosféru a veľa milých momentov. Čo dať do programu, aby sa na svadbe nenudili ani tí najmenší hostia? 

Privítajte deti malým darčekom 

Ak chystáte malú pozornosť pre vašich hostí, nezabudnite ani na deti. Podľa veku im na stoly alebo pri vstupe pripravte napríklad malého plyšáka, omaľovánku, bublifuk, skladačku, sladkosť alebo rovno detský svadobný balíček. 

Nezabudnite na detské menu

Exkluzívne svadobné menu ohúri dospelých hostí, ale detské chuťové bunky poteší skôr jednoduchá a chutná strava, akú poznajú z domu. Ak nechcete trafiť vedľa, opýtajte sa vopred rodičov, či si prajú pre deti samostatnú porciu, detské menu aj na prípadné alergie. Nezabudnite sa informovať ani o dostupnosti detských stoličiek. Staršie deti od osem rokov môžete posadiť aj k samotnému detskému stolu. Nezabudnite ani na ovocný džús alebo detské šampanské na prípitok. A samozrejme sladkosti a čipsy, ktoré deti na svadbách zbožňujú. 

Čas na zábavu

Žiadna aktivita pravdepodobne nezabaví deti na celý večer, ale rodičia sa potešia aj chvíľke, ktorú si môžu s vami užiť na parkete alebo pri občerstvení. Ak máte rozpočet navyše, objednajte si detského animátora alebo opatrovateľku, ktorí pripravia detský program s množstvom zábavných aktivít. Deti budú v dobrých rukách a rodičia sa môžu pokojne zabávať. Vo vlastnej réžii dokážete vytvoriť napríklad detský kútik s omaľovánkami, hrami alebo puzzle. Postačí vám krátka návšteva hračkárstva alebo trochu fantázie. 

Energiu si deti minú napríklad na tanečnom parkete. V úvodných hodinách poproste DJ-a o zohranie hitov, ktoré dobre poznajú a roztancujú aj deti. Pokojne pripravte aj čisto detské tanečné kolo. 

Oddychová miestnosť

Každému dieťaťu (aj rodičom) sa skôr či neskôr “vybijú baterky”. Ak vám to miesto svadby dovoľuje, vyhraďte si malú oddychovú miestnosť, kde bude ticho a kľud. Rodičia tak budú mať priestor na uspanie menších detí alebo na krátky oddych od hluku a hudby. 

Aké detské aktivity zapojíte do svadobného programu vy?