Rozhodnúť sa, čo si obliecť na svadbu ako hosť nemusí byť jednoduchá úloha. Poradíme vám, čo na seba, aby ste sa obliekli v súlade s uvedeným dress codom, dodržali etiketu a zároveň sa cítili dobre na akejkoľvek svadbe.

Pri výbere odevu na spoločenskú udalosť je potrebné brať do úvahy niekoľko faktorov. Prihliadame na dress code uvedený na pozvánke, typ udalosti, lokalitu, ročné obdobie aj želanie mladomanželov. Zároveň si chceme vybrať farby a strihy, ktoré sa nám hodia. Pred  výberom šiat a obleku na svadbu je potrebné sa najprv pozrieť, či budúci mladomanželia uviedli na pozvánke dress code.

Čo je dress code a s akými sa môžete najčastejšie stretnúť na svadobných pozvánkach? Dress code je slovné spojene z angličtiny a predstavuje pravidlá obliekania pre určité spoločenské udalosti, medzi ktoré patria aj svadby. Budúci mladomanželia určujú svadobný dress code s účelom dosiahnuť želanú atmosféru podujatia a istý stupeň formálnosti. Je to vlastne etiketa svadobného obliekania. Na pozvánkach sa najčastejšie objavujú typy dress codu ako black-tie, formal, cocktail či casual.

čo si obliecť na svadbu 2

Black-tie

Po white-tie (najformálnejšom type, s ktorým sa okrem veľmi prestížnych udalostí nestretnete) je najformálnejším dress codom black-tie. Využíva sa pri elegantných večerných udalostiach. Sú to hlavne formálne svadby, ktoré začínajú večer po šiestej hodine. Pre ženu znamená dlhé spoločenské šaty a pre muža smoking s motýlikom. Keďže najčastejšie ide o večerné udalosti, ideálne sú tmavšie farby a elegantné látky.

Formal alebo black-tie optional

Takzvaný formal dress code znamená, že svadba je o trochu menej formálna ako black-tie, ale stále dosť formálna na to, aby ste si mohli obliecť to isté, čo pri black-tie udalosti. Ženy si môžu obliecť dlhé elegantné šaty ale aj kratšie šaty po kolená či v midi dĺžke. Nič nepokazíte ani trendy kostýmom alebo overalom. Muži si môžu, ale aj nemusia obliecť na svadbu smoking. Vystačia si s elegantným tmavým oblekom s motýlikom alebo kravatou.

Cocktail

Populárnym dresscodom na svadbách je takzvaný cocktail. Uvádza sa najčastejšie pri svadbách, ktoré začínajú v poobedných hodinách pred šiestou hodinou večer. Znamená odev, ktorý je mixom pohodlnosti a elegancie. Ženy si namiesto dlhých šiat môžu obliecť šaty kratšie. Nemusia sa báť ani moderných kostýmov, overalov alebo setov.  Muži by mali mať oblečený oblek s kravatou. Pri tomto dress code sa môžete vyhrať aj s farbami. Keďže ide o udalosť, ktorá začína počas dňa, ideálne sú svetlejšie, živé farby aj vzory. Pokojne pridajte výraznejšie doplnky.

čo si obliecť na svadbu 3

Casual

Casual je najležérnejší dress code.  Znamená pohodlné oblečenie pre neformálne a menšie svadby. Využíva sa hlavne pri obradoch a oslave v exteriéri. Neznamená však, že si môžete obliecť čokoľvek. S džínsami ani teplákmi neobstojíte, pokiaľ práve tieto kúsky neboli špecificky uvedené v pozvánke. Stále ide o spoločenskú udalosť, preto nič nepokazíte jednoduchšími šatami alebo setom saka a nohavíc. Muži môžu oblek vymeniť za elegantné nohavice s košeľou. Dať si kravatu ani motýlika nie je potrebné.

Vlastná téma

Čoraz populárnejšie sú aj originálne svadby, kde si páry určujú svoju vlastnú tému. Ide o špeciálny dress code odrážajúci originálne záujmy mladomanželov. Mladomanželia vás môžu požiadať napríklad o oblečenie konkrétnej farby či dokonca tematických kostýmov. Fantázia nemá hranice, takže sa môžete stretnúť s čímkoľvek. Môže ísť o svadbu v téme určitého obdobia, v istej farebnej škále alebo inšpirovanú ich obľúbeným filmom či netradičným záujmom.

čo si obliecť na svadbu 4

Neuvedený dresscode

Ak na pozvánke uvedený dress code nie je, existujú univerzálne pravidlá obliekania pre svadobných hostí, na ktoré sa oplatí myslieť. Najprv sa pokúste odhadnúť formalitu svadby. Keď máte pochybnosti, radšej sa oblečte formálnejšie. Elegantnými šatami a oblekom s kravatou nič nepokazíte. Naopak, ak prídete v denných šatách na black-tie udalosť, kde sú ostatné ženy v dlhých róbach, budete nepríjemne vyčnievať.

Formalitu svadby ľahko odhadnete aj podľa času, kedy začína. Ak je začiatok naplánovaný po šiestej hodine večer, ide o večernú svadbu, ktorá si vyžaduje dlhé tmavšie šaty a smoking alebo tmavý oblek. Ak začína skôr, ideálnou voľbou sú kratšie cocktailové šaty a pre muža oblek s kravatou v svetlejších farbách. Tiež berte do úvahy miesto konania svadby. Pozrie si fotky z predošlých udalostí, aby ste lepšie odhadli atmosféru daného miesta. Ak si neviete rady, čo si obliecť na svadbu, spýtajte sa nevesty alebo ženícha.

Čo si neobliecť na svadbu? Snáď najväčším „faux-pas“ je, keď niekto z hostí príde v bielych šatách. Je to prípustné len v prípade, keď si mladomanželia želajú, aby prišli všetci hostia v bielej farbe. Vyhnite sa aj ďalším svetlým farbám, ktoré sa dajú zameniť s bielou. Napríklad krémová či svetlo sivá sa môže v prítmí podobať šatám nevesty. Ak viete, akej farby budú šaty družičiek a vy k nim nepatríte, zvoľte inú farbu alebo aspoň odtieň. Vyhnite sa aj každodenným materiálom ako je napríklad rifľovina alebo bavlna.

Autor: Dominika M.