Vaša kamarátka sa bude vydávať a vy máte na starosti prípravu rozlúčky so slobodou pred jej veľkým dňom? Rozlúčka so slobodou
V nasledujúcich riadkoch vám priblížime, na čo všetko treba myslieť pri jej plánovaní a ako sa zaručene trafiť do vkusu nevesty. 

Rozlúčky so slobodou pred svadbou majú dlhú históriu. Tradícia rozlúčok siaha až do antického Grécka, keď sa prípitkom oslavovala posledná noc slobody ženícha. Zachovala sa až po dnešné sofistikovane naplánované oslavy pre budúcich ženíchov aj nevesty. Dnes môže mať rozlúčka so slobodou rôzne podoby, ale hlavná myšlienka zostáva rovnaká. Tou je odprevadiť budúcu nevestu do manželstva. Organizuje sa na počesť nevesty (alebo ženícha) v kruhu najbližších kamarátok a rodiny. Je to posledné „vyrazenie si“ ženy za slobodna.

Neexistuje univerzálna formula na dokonalú rozlúčku so slobodou. Treba brať do úvahy jedinečnú osobnosť nevesty a jej predstavy o tomto dni. Ako teda zorganizovať rozlúčku so slobodou na mieru a na aké detaily nezabudnúť? 

Kto rozlúčku plánuje a koho pozvať? 

Naplánovať rozlúčku so slobodou je príjemná výzva. Splniť želania nevesty je dôležité. Preto by sa plánovania mal ujať niekto, kto ju dobre pozná, je s ňou v častom kontakte a tak vie čo by sa jej najviac páčilo. Tradične túto udalosť plánuje hlavná družička alebo svedkyňa. Môže si to ale zobrať na starosť aj niekto z rodiny alebo partia dobrých kamarátok. Väčšinou si nevesta sama vyberie, komu dôveruje na zorganizovanie tejto udalosti. Ideálne je, keď sa plánovania ujme jedna alebo maximálne dve osoby. Príliš veľa názorov a nápadov by mohlo spôsobiť chaos. Aj keď je spoločný brainstorming super, konečné rozhodnutia by mala urobiť jedna zodpovedná osoba. 

Aj to, kto sa rozlúčky zúčastní, je na nevestinom rozhodnutí. Záleží na tom, či si želá byť len s kamarátkami, aby sa mohla viac odviazať alebo aj s rodinou.  Všetko závisí od vzťahov a preferencie nevesty. Platí ale pravidlo, že každý, kto sa zúčastňuje rozlúčky by mal byť prítomný aj na svadbe. 

Kedy a akú rozlúčku usporiadať? 

Rozlúčka so slobodou pre nevestu by sa mala konať pár týždňov až dva mesiace pred svadbou. Nie však týždeň alebo pár dní pred, aby ste sa vyhli predsvadobnému stresovému obdobiu. Minimálne určenie dátumu by sa malo stihnúť vo väčšom predstihu, aby si každý našiel čas a stihlo sa všetko zariadiť. Ideálne je, keď sa osoba, ktorá rozlúčku plánuje dohodne s nevestou na niekoľkých dátumoch, ktoré jej vyhovujú a potom vybrala jeden, ktorý je najvhodnejší pre všetkých pozvaných. 

Pokiaľ ide o typ rozlúčky so slobodou, fantázia nemá hranice. Samozrejme platí, že by mala odrážať vkus nevesty. Väčšinou nevesta sama povie, ako by si tento deň prestavovala. Ak neviete jej konkrétne želanie alebo chystáte prekvapenie, porozmýšľajte nad tým, ako rada trávi voľný čas a aký je to typ osobnosti. Určite niekedy medzi rečou spomenula niečo, čo chcela vždy skúsiť alebo zažiť. 

Medzi populárne formy rozlúčky so slobodou patrí párty záťah v meste, posedenie s drinkami alebo dobrá večera. Ak chcete niečo originálnejšie, zorganizujte deň vo wellness centre, záhradnú grilovačku, športový deň alebo dovolenkový víkend za hranicami. Ak vás pustí čas a rozpočet, niektoré aktivity sa dajú skombinovať do dňa či víkendu plného zážitkov. 

Čoraz populárnejšie sú aj akčné rozlúčky pokojne aj s adrenalínovým prvkom. Napríklad plavba na lodi, let balónom, originálne fotenie, kurz varenia, tanca alebo čohokoľvek iného.  Možnosti sú neobmedzené. Respektíve obmedzené len prianiami nevesty. 

Aké sú výdavky a kto ich platí? 

Výdavky samozrejme záležia od typu rozlúčky. Iné budú pri celovíkendovom záťahu a iné pri jednej večeri s drinkom. Väčšinou do výdavkov spadá jedlo a nápoje, výzdoba, aktivity a darček pre nevestu. Prípadne ubytovanie alebo doprava. 

Ak sa nedohodnete inak, platí pravidlo, že každý z pozvaných platí svoju časť a zároveň sa skladá sa aj na časť nevesty. Nevesta by peňaženku vyťahovať ani nemala. Ideálne je vopred si dohodnúť rozpočet a platenie výdavkov, aby nedošlo k žiadnemu nedorozumeniu. Veľmi nákladné aktivity by mali byť pre každého dobrovoľné. 

Tipy na aktivity

Netreba zabudnúť ani na aktivity, ktoré rozprúdia zábavu. Cieľom je, aby si nevesta so svojou partiou užila skvelý deň alebo večer. O zábavu a nezabudnuteľné zážitky sa postará napríklad zoznam úloh. Napíšte niekoľko úloh, ktoré musí nevesta splniť počas dňa či večera, aby získala svoju odmenu. Môžete pripraviť aj kvíz s otázkami na zistenie, ako dobre sa budúci manželia poznajú. Dajte vopred otázky vyplniť ženíchovi a počas rozlúčky neveste. Potom už len porovnávať odpovede.

Autor: Dominika M.