Žiadosť o ruku je výnimočný moment v partnerskom živote. Nejde iba o prípravu svadby či prípadnú zmenu priezviska. Predstavuje novú etapu, na ktorú by mali muž aj žena veľmi radi spomínať a s nadšením o tom rozprávať svojim blízkym či priateľom.

Ako však správnym spôsobom vyjadriť svojej partnerke alebo partnerovi lásku s cieľom spoločnej budúcnosti? Možností je viacero, preto je veľmi dôležité si tento deň naplánovať do najmenších detailov. Ak ste rozhodnutí tento životný krok urobiť, ale nie ste si istí ako, neváhajte sa poradiť s “polovičkinými“ priateľmi alebo rodinou. Určite ju/ho nechcete dostať do nepríjemnej situácie, kedy sa bude cítiť nekomfortne a pred zrakmi všetkých rozhodovať o vašej spoločnej budúcnosti. 

Zo zoznamu nápadov môžete pokojne vylúčiť typy ako je prsteň schovaný v koláči, čím jej môžete iba ublížiť, pri silvestrovských bujarých oslavách, keď sa šampanské leje potokom a vybuchujú ohňostroje, či pred zrakmi verejnosti – napríklad na niekoho svadbe či rodinnej oslave. Neriskujete tým iba odmietnutie, ale pokazíte celovečernú zábavu všetkým. 

Pri výbere zabudnite aj na verejné priestranstvá ako sú rušné námestia či mestské parky, kadiaľ sa preženú desiatky ľudí za minútu. Môže to pôsobiť veľmi chaoticky a neintímne. Tiež sa vám môže stať, že vás niekto z diaľky zazrie a príde len tak pozdraviť. Táto chvíľa má byť iba vaša, a nie o tom, ako niekomu vysvetľujete, ako sa máte alebo čo nové v práci.  

Na žiadosť o ruku zabudnite aj na sviatok Svätého Valentína, pri sexe či nebodaj v moment, keď zistíte, že vašej partnerke vyšiel pozitívny tehotenský test. Opäť sa to nehodí, nie je to originálne a dá sa považovať za klišé. 

Žiadosť o ruku je vysoko súkromná záležitosť medzi dvoma ľuďmi. Vhodnou alternatívou, kde svojej láske môžete v pokoji vyjadriť svoje najvrúcnejšie city, by mohlo nejaké pekné, tiché miesto. Určite máte svoje obľúbené miesta, kde radi relaxujete či sa spoločne odstrihnete od reality. 

Ak nie, určite sa vám nejaké podarí nájsť. Spoločne strávený víkend niekde na horách alebo vo wellness, je správna voľba. Samozrejme však prihliadajte aj na to, čo preferuje vaša partnerka/partner. Ak neznáša chodenie po horách, určite ju/jeho nenúťte vyšliapať na Štrbské pleso. Nemuselo by to dopadnúť dobre. Prekvapiť môžete aj skvelou večerou alebo piknikom, kde budete úplne sami. 

Nesnažte sa túto výnimočnú chvíľu odbiť čo najrýchlejšie, že to na ňu/ jeho jednoducho vyblafnete: „Vezmeš si ma?“. Tejto otázke by malo predchádzať vyznanie, čo pre vás osoba po vašom boku znamená a prečo si ju vážite, a chcete s ňou/ním prejsť zvyšok svojho života. 

Fantázii sa medze nekladú! Ak sa radi zabávate, kľudne vyrazte do lunaparku, kde strávite deň plný zábavy, vzrušenia a určite sa veľa zasmejete. Obaja budete určite dobre naladení, a večer to opäť môžete zavŕšiť niečím špeciálnym. 

Veľmi dôležitým elementom tohto procesu je správny výber prsteňa. Nič nepodceňujte. Nechajte si poradiť či sa pohrabte v partnerkinej bižutérií, a inšpirujte sa. Určite si ju však už natoľko poznáte, že viete približne odhadnúť, čo by sa jej mohlo páčiť. Ak ste v úzkych, neváhajte sa tiež obrátiť na jej matku či najbližších priateľov. Ako správny gentleman by ste o ruku svojej nastávajúcej mali požiadať aj otca, ešte stále nejde o nejaký prežitok, iba vyjadrenie úcty a istej pokory. A u svokra si nepochybne urobíte očko

V prípade, že ste sa rozhodli na nič nečakať a požiadať o ruku partnera, vhodným ekvivalentom zásnubného prsteňa pre muža sú vkusné náramkové hodinky, náramok alebo manžetové gombíky. Do krabičky mu však môžete vložiť aj niečo, po čom veľmi túži a nemá. Určite tak u neho zabodujete a vysnívané “áno“ bude ešte bližšie k realite.

Autor: Katarína Žáková