Ako rodičia mladomanželov, svedkovia či najbližší príbuzní sa pravdepodobne nevyhnete úlohe predniesť svadobný príhovor. Príhovor je väčšinou súčasťou prípitku pred svadobnou hostinou. Inšpirujte sa našimi tipmi, ako napísať dojímavý svadobný príhovor. 

Prečo predniesť príhovor? 

Dali vám budúci mladomanželia úlohu povedať pár slov k svadobnému prípitku? Nenechajte sa zlákať skopírovaním všeobecného a otrepaného svadobného príhovoru z internetu. Ide to aj o niečo kreatívnejšie. Základom skvelého svadobného príhovoru je, že bude osobný a zhrnie váš jedinečný vzťah a zážitky. Pobavenie ostatných hostí je už len bonus. 

Svadobný príhovor rodičov 

Obzvlášť rodičovský príhovor je veľmi dojímavý moment svadby. Vydať dcéru alebo oženiť syna je zásadný životný moment. Znamená to, že milované dieťa začína novú kapitolu života a zakladá si vlastnú rodinu. Ako rodičia môžete v príhovore spomenúť napríklad svoje pocity z tejto zmeny, privítať nového zaťa alebo nevestu do rodiny a popriať šťastné manželstvo. Pokojne sa podeľte aj o skúsenosti z vášho manželstva. 

Svadobný príhovor svedkov

Svedkovia sú väčšinou najlepší kamaráti alebo blízki členovia rodiny nevesty a ženícha. Ak sa chystáte predniesť príhovor ako kamaráti mladomanželov, máte možnosť ukázať ich osobnosti a vzťah z inej perspektívy. Spomeňte, ako vnímate nevestu alebo ženícha a tiež ako vidíte ich ich vzťah vašimi očami. Povedzte o spoločných zážitkoch a tiež dôvody, prečo si myslíte, že im to bude v spoločnom živote “klapať”. 

Ako príhovor napísať

Na úvod predstavte seba a to, odkiaľ poznáte mladomaželov či váš rodinný vzťah. Ak neviete ako začať, pomôže aj neotrepaný citát alebo definícia manželstva či lásky zo slovníka, ktorú neskôr rozviniete. V úvode príhovoru je vhodné zavtipkovať. Ak máte príhovor ako rodičia, môžete začať aj privítaním hostí na svadbe a vďakou za účasť. 

V príhovore povedzte ako dlho poznáte ženícha a nevestu a príjemné zážitky zo života. Najprv spomeňte ich osobu samostatne a neskôr mladomanželov ako dvojicu, napríklad ako si spomínate na začiatok ich vzťahu.

Autor: Dominika M.