Svadba by mala byť nezabudnuteľným odštartovaním vášho manželského života. Pri plánovaní dokonalého svadobného dňa sa ale môže stať, že prekročíte váš reálny rozpočet. Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako na svadbe ušetriť a zmestiť sa tak aj do menšieho rozpočtu.

Určite si priority

Ešte pred tým, ako sa pustíte do plánovania si ujasnite priority. Každý pár považuje za dôležité a naopak nepodstatné niečo iné. Podľa toho si viete rozdeliť rozpočet. Ak ste veľkí gurmáni a chcete zo svadobnej hostiny urobiť gastronomický zážitok, pokojne si na catering vyhraďte viac financií a ušetrite napríklad na programe. Ak si naopak potrpíte na poriadnej párty s dobrou hudbou, vyhraďte si väčší rozpočet na DJ-a alebo kapelu. Vyberte si niekoľko oblastí, ktoré si zaslúžia väčšiu časť rozpočtu a ušetrite na veciach, ktoré pre vás nie sú prioritou.

Vybavte všetky svadobné služby na jednom mieste

Vyberte si priestor, ktorý poskytuje všetko čo potrebujete na dokonalú svadbu na jednom mieste.  Objednávať každú službu osobitne neznamená iba viac stresu, ale môže vyjsť aj oveľa drahšie. Rozpočet si viete značne okresať, ak si všetko rezervujete od jednej firmy. Výhodnejšie je, ak priestory na svadobnú hostinu poskytnú večeru uvarenú priamo na mieste s obsluhou aj výzdobu sály. Pri najlepšom sa vedia postarať aj o osvedčený program. Miesta, ktoré sa špecializujú na prípravu svadobných hostín a osláv často ponúkajú možnosť doobjednania ďalších služieb ako sú tlačoviny, hudba, fotografi alebo kameramani od overených profesionálov.

Využite aj inventár, ktorý toto miesto poskytuje. Ceny za prenájom stoličiek, textílií na stoly a výzdobu sa môžu byť vysoké. Ak nájdete miesto, ktoré tento inventár poskytuje už v cene, ušetríte stovky eur. Prenájom sály na svadobnú hostinu tiež nie je lacná záležitosť. Aj preto odporúčame nájsť priestory, ktoré poskytujú zvýhodnené svadobné balíčky bez platenia prenájmu sály.

Takýmto priestorom je aj Svätojurská Viecha. Na jednom mieste mladomanželom zabezpečíme priestory spoločenskej sály s výzdobou podľa požiadaviek, večeru s obsluhou a nápojmi s bezplatným prenájmom priestorov. Zabezpečíme aj ďalšie služby ako sú fotograf, kameraman, hudba a ďalšie individuálne požiadavky.

Skúste svadbu mimo sezóny

Zvážte svadbu mimo hlavnej sezóny. V letnej sezóne je veľký dopyt po víkendových termínoch. Ak sa chcete vyhnúť najdrahšej sezóne, dajte šancu jesennej alebo zimnej svadbe. Termíny svadby mimo sezóny nie sú len originálnejšie, ale často aj lacnejšie. Ak ale snívate o letnej svadbe, lacnejšia alternatíva je termín počas týždňa.

Na sezónnosť sa ale oplatí pozerať napríklad pri výbere kvetov alebo svadobného menu. Ušetríte, ak budete vyberať sezónne a lokálne ingrediencie aj kvety či inú výzdobu.

Výzdobu nechajte na profesionálov

DIY výzdoba môže znieť ako skvelý spôsob ušetrenia peňazí, ale v realite to tak byť nemusí. Nákup dekorácií, kvetov a iných drobností v bežných obchodoch môže vyjsť draho. Nehovoriac o tom, že väčšinu vecí nikdy znovu nevyužijete alebo ich rovno po svadbe vyhodíte. Ak chcete byť ekologickí aj ekonomickí,  nechajte výzdobu na profesionálov, ktorí sa tomu venujú roky. Tí majú v zásobe veľký výber rôznych štýlov dekorácií a špeciálne prvky dokážu zohnať za nižšie ceny ako v maloobchode.

Šaty si požičajte

Ak práve nesnívate o tom, že sa budete na svoje šaty sentimentálne pozerať každý deň po svadbe, nekupujte ich. Požičanie svadobných šiat a doplnkov je oveľa lacnejšie a môžete tak ušetriť financie na iné služby. Ak si šaty predsa len chcete nechať aj po svadbe, zvážte ich kúpu z druhej ruky alebo bežnej predajne. Mnohé obchody ponúkajú svadobnú kolekciu alebo elegantné biele šaty za zlomok ceny ponuky svadobných salónov. Ani oblek pre ženícha nemusí zruinovať rozpočet. Kúpte oblek, ktorý sa dá využiť aj na ďalšie spoločenské udalosti a tým bude lepšia investícia, ako luxusný oblek na jednu príležitosť.

Nekupujte vlastný alkohol

Prípitky s kamarátmi a rodinou sú už tradičnou súčasťou svadobných hostín. Ale zistiť, kto čo pije chce dávku trpezlivosti. Príslovie sto ľudí – sto chutí platí pri alkohole doslovne. Aj keď sa spýtate hostí na preferencie, ťažko odhadnete ich spotrebu. Výsledkom môže byť, že niečoho nakúpite príliš veľa a niečoho nebude dosť. Zháňanie chýbajúcich fľašiek v noci sa môže poriadne predražiť. Ak je to možné, využite otvorený bar, v ktorom si každý vypýta, na čo má chuť. Ak chcete okresať výšku účtu na bare, dajte do ponuky iba značky alkoholu v nižšej cenovej kategórii. Alebo si vyberte iba niekoľko druhov, ktoré sa budú na bare podávať.

Využite pomoc od blízkych

Urobte si menší prieskum toho, čo robia vaši známi a čo si od nich viete požičať. Možno má niekto krásne auto, ktoré vám môže požičať na odvoz na obrad a hostinu. Alebo máte v okolí niekoho, kto pečie, robí účesy alebo vizáž. Ak majú čas a chuť, môžu vám dané služby poskytnúť lacnejšie alebo vám ich rovno ponúknuť ako svadobný dar. Vy ušetríte a oni nemusia vymýšľať nič ďalšie – výhra pre obe strany.

Autor: Dominika M.