Konečne máte hotový finálny zoznam hostí. Už vám chýba iba zostavenie dokonalého svadobného zasadacieho poriadku. Síce nie je povinnosť určiť každému svoje miesto, ale pomôže to k lepšej organizácii svadby. Čas, ktorý venujete plánovaniu rozloženia stolov a usadeniu hostí vám pomôže k pokojnešiemu svadobnému dňu. 

Rozloženie stolov 

Už pri výbere dokonalého miesta konania svadby ste mali určite na mysli veľkosť svadby. Miestnosť musí ladiť s počtom hostí. Ak sa váš zoznam hostí rozšíril, overte si, či vybrané miesto dokáže pohodlne usadiť finálny počet hostí. Je potrebné brať do úvahy veľkosť miestnosti a priestor na tanečný parket. 

Teraz prichádza na rad tá kreatívnejšia časť – výber rozloženia stolov. Želáte si usadiť menšie skupiny zväčša osem hostí k okrúhlym stolom? Alebo si predstavujete dlhé rady stolov, kde budú usadení viacerí pri sebe? Rozloženie stolov je možné aj kombinovať. Napríklad dlhý stôl pre rodinu a okrúhle stoly pre skupiny kamarátov. Výber záleží aj na konkrétnej miestnosti a tiež ako si predstavujete tanečný parket. Napríklad spojené stoly do tvaru písmena “U” poskytujú možnosť väčšieho tanečného parketu. 

Rodinné záležitosti

Pri plánovaní zasadacieho poriadku nie je na škodu rešpektovať rodinné vzťahy a venovať pozornosť skupinám kamarátov. Hostia sa budú počas večera spoznávať a tým pádom aj premiestňovať. Dôležité je, aby pred večerou každý vedel, kde sa môže usadiť a mal možnosť na príjemnú konverzáciu s ďalšími hosťami. 

Hlavný stôl v miestnosti je venovaný novomanželom. Po ich boku môžu sedieť napríklad rodičia, alebo najbližší príbuzní. Tento stôl by mal mať najlepšie umiestnenie a výhľad na celú miestnosť. Budete predsa celú noc stredobodom pozornosti. 

Ak nechcete nikoho z rodiny uraziť, platí pravidlo, že vaši najbližší by mali sedieť najbližšie vášmu hlavnému stolu. Dbajte na to, aby mali na vás aj program najlepší výhľad. Usaďte k samostatnému stolu napríklad rodinu ženícha a k ďalšiemu rodinu nevesty. Ak majú dobr vzťahy a dobre sa poznajú, pokojne ich usaďte k spoločnému stolu. 

Skupinky hostí 

Platí pravidlo, že starší hostia by mali byť ďalej od tanečného parketu a reproduktorov, aby sa cítili pohodlnejšie a mohli sa pokojne rozprávať medzi sebou. Mladších “tancuchtivých” hostí naopak usaďte bližšie k parketu, pretože tam budú pravdepodobne celú noc.  

Pri usádzaní priateľov majte na mysli spoločné záujmy a prostredie. Spolu usaďte hostí, ktorí sa poznajú, majú spoločných známych a sú si vekovo blízki. Vyhnite sa samostatnému stolu pre vašich nezadaných kamarátov. Zoznámenie slobodných hostí na vašej svadbe sa dá aj inak, ako očividným usadením pri jednom stole. Ak ste pozvali kamarátov, ktorí prišli sami a s nikým sa nepoznajú, zamiešajte ich k hosťom s podobným vekom a záujmami, aby sa mohli lepšie spoznať a baviť. 

Ak máte na svadbe viac detí, zvážte samostatný detský stôl. Ten môžete doplniť hrami alebo špeciálnym detským občerstvením. Malé deti je praktickejšie usadiť k rodičom. Nezabudnite pridať ďalší stôl alebo miesta pri dlhom stole pre fotografov, kameramanov, hudobníkov a ďalšie osoby, ktoré vám budú počas večera zabezpečovať služby.  

Ako na finálny zasadací poriadok? 

Ak ste stará škola, zasadací poriadok môžete urobiť aj ručne pomocou papierikov a kreslenia. Podľa počtu hostí a rozloženia stolov si nakreslite miestnosť a stoly. Na papieriky si napíšte mená a postupne ich priraďujte k miestam. Môže to byť aj celkom zábavná aktivita. Existuje aj mnoho aplikácií na digitálne vytvorenie zasadacieho poriadku na svadbu. Využiť môžete aj jednoduché tabuľky. 

Kreatívne menovky a tabule

Máte hotové rozmiestnenie stolov aj hostí. Aby si každý rýchlo našiel svoje miesto, už vám zostáva iba označenie stolov číslami a jednotlivých miest menovkami. Pred vstupom do sály umiestnite tabuľu s číslami stolov a menami. Je len na vás, či si zvolíte jednoduchú tlačovinu vo farbách a štýle svadobnej výzdoby alebo to pojmete kreatívnejšie. Zasadací poriadok sa dá napísať aj na sklo, zrkadlo, kriedou na tabuľu a ďalšími originálnymi spôsobmi. 

V priestoroch Svätojurskej viechy dokážeme usadiť až 150 hostí. Okrem toho vám pomôžeme s ideálnym rozložením stolov, výzdobou aj svadobnými tlačovinami, aby si každý rýchlo našiel svoje miesto. Nechajte plánovanie svadby na nás.