Prsteň máte na ruke, rodina aj kamaráti už vedia o vašej šťastnej novinke. Teraz sa môžete pustiť do plánovania svadby. Prvým krokom je určenie svadobného rozpočtu. Plánovať sa vám bude ľahšie, keď budete vedieť koľko peňazí máte k dispozícii na jednotlivé časti svadby. 

Vopred si stanovte svadobný rozpočet alebo inak svadobný budget – sumu, ktorú máte k dispozícii na všetky svadobné záležitosti. Ako už iste viete, svadba sa dá urobiť v rôznych rozpočtoch. Od jednoduchej až po luxusnú. Je ľahké stratiť sa v nekonečnom mori nápadov a inšpirácií. Pri plánovaní sa však treba držať reality a hľadať riešenia, ktoré nezruinujú váš bankový účet. Ako si určiť svadobný rozpočet?

1. Ujasnite si, kto bude svadbu financovať:

Platíte si všetko sami? Spočítajte si úspory a určite, koľko z mesačného rozpočtu viete presunúť do toho svadobného. Keď zistíte reálnu sumu, ktorú máte k dispozícii, bude sa vám plánovať ľahšie. Prispejú vám na svadbu rodičia? Aby ste predišli zbytočným hádkam a nedorozumeniam, nezabudnite na otvorený rozhovor o tom, o akú sumu ide a či majú aj špeciálne želania. Rodičia môžu mať o vašej svadbe iné predstavy alebo si chcú pozvať svojich známych, čo môže zvýšiť zoznam hostí a tým aj cenu svadby.

2. Urobte si predbežný zoznam hostí:

Na veľkosti svadby záleží. Od počtu hostí sa odvíja výber miesta a štýlu svadby a tým aj celková cena. S partnerom si ujasnite, či chcete (a môžete si dovoliť) veľkú svadbu s dlhým zoznamom hostí alebo to urobíte v menšom a pozvete len najbližšiu rodinu a priateľov. Niektoré prvky svaby ako napríklad hudba, obrad či svadobná vizáž sa podľa počtu hostí nemenia, ale cena ostatných záležitostí sa odvíja od veľkosti svadby. Veľa podnikov vám vypočíta, aká bude cena svadby “na hlavu” a vy podľa toho môžete prispôsobiť váš zoznam hostí.

3. Ujasnite si priority:

Pýtať sa známych, ktorí už majú svadbu za sebou na ich výdavky nemusí byť na škodu. Urobíte si tak približný prehľad o cenách a výdavkoch, na ktoré ste možno nemysleli. Pri plánovaní svojho svadobného rozpočtu si určite vlastné priority. Môžu sa líšiť od iných párov a tiež ich môžete mať nastavené inak ako váš partner. Vopred si určite, čo je pre vás dôležité a na čom nechcete robiť kompromisy. Je to napríklad bohatá kvetinová výzdoba, vysnívaná kapela alebo šaty či koláče od konkrétnej cukrárky? Budete tak vedieť, na čo si odložiť viac peňazí a naopak na čom môžete ušetriť. 

4. Čo všetko treba zahrnúť do rozpočtu:

Aby ste vedeli váš rozpočet efektívne rozdeliť, musíte vedieť, čo všetko patrí k svadobným výdavkom. Urobte si napríklad kategórie a rozdeľte koľko percent z rozpočtu chcete venovať konkrétnej kategórii. Berte ohľad aj na vopred určené priority. 

K svadobným výdavkom patrí: 

  • Istú časť rozpočtu vám odkrojí samotný svadobný obrad. Rátajte s výdavkami na ceremóniu, dokumenty, hudbu aj kvety.
  • Svadobná hostina je jeden z najväčších výdavkov. Odvíja sa samozrejme aj od veľkosti svadby. Patrí sem miesto svadby, sála, personál, jedlo, nápoje, alkohol, torta a candybar.
  • Výzdoba sály a okolia je ďalším výdavkom, ktorý si viete prispôsobiť vášmu rozpočtu. Patria sem kvety, textílie, doplnky, osvetlenie a ďalšie detaily ako svetelné nápisy, svetelná stena, rekvizity a podobne.
  • Zábava je pri oslave vašej lásky dôležitá. Zvážte, či si najmete DJa, kapelu, starejšieho alebo moderátora svadby. Chcete detskú animátorku, súbor na čepčenie, fotobúdku alebo iný zaujímavý program počas večera? 
  • Iste budete chcieť, aby vám na vašu svadbu zostali trvalé spomienky. Nezabudnite do rozpočtu zarátať výdavky na foto a video. Zarátajte sem aj svadobné portréty a tlač fotografií. 
  • Vo váš špeciálny deň je dôležitá aj vizáž. Urobte si prehľad, koľko miniete na líčenie, účes, manikúru a hlavne svadobné šaty, oblek a doplnky
 • Ubytovanie a doprava sú výdavky, na ktoré novomanželia často zabúdajú. Ako ďaleko je vaše vybrané miesto svadby? Potrebujete sa ubytovať v hoteli? Ubytujete aj svojich hostí alebo zabezpečíte dopravu? Zvolte vhodnú alternatívu podľa vášho rozpočtu. 
 • K ďalším výdavkom na ktoré netreba zabudnúť patria – dary pre rodičov, pozornosti pre hostí, výslužky, rozlúčka so slobodou, sprepitné pre personál, čistiareň, skrášľujúce procedúry, svadobná cesta, obrúčky, pozvánky aj svadobné tlačoviny.

5. Držte sa rozpočtu:

Máte jasno v tom, čo je pre vás priorita a akú časť svadobného rozpočtu venujete jednotlivým častiam svadby? Urobte si tabuľku alebo zoznam všetkých výdavkov, ktoré ste zatiaľ zaplatili a sledujte rozpočet. Ak predsa na niečo miniete viac, ako ste plánovali, rozhodnite sa, na čom naopak ušetríte. Vypýtajte si cenové ponuky od vybraných služieb a vyberte si také, ktoré vám vyhovujú. Nezabudnite, že istá časť investície do svadby sa vám vráti vo forme svadobných darov. Časy kuchynských spotrebičov a posteľnej bielizne sú našťastie preč. 

Hľadáte ideálne miesto svadby, ktoré nezrujnuje váš rozpočet? Vo Svätojurskej vieche máte prenájom priestrannej sály zdarma. Stačí ak na nás necháte svadobnú hostinu a výzdobu. Samozrejme podľa vašich želaní.