Svadba je romantický a nezabudnuteľný moment vášho vzťahu. Aby bol váš deň dokonalý, treba myslieť na veľa detailov. Keď sa k množstvu povinností pridá aj predsvadobný stres a nedostatok času, môže sa stať že na niektoré veci zabudnete. Pripravili sme pre vás zoznam 12 vecí, na ktoré by ste si pred a počas svadby mali spomenúť.

Správny počet porcií a špeciálne diéty

Pred svadbou si ujasnite finálny počet hostí a tiež počet porcií jedla. Nezabudnite sa hostí spýtať na špeciálne diéty a do menu zaradiť aj vegetariánsky variant jedla. Do počtu zarátajte aj porcie pre personál ktorý má na starosti hudbu, video, fotky či ďalších, ktorý tam budú prítomní počas celého dňa. Pripravte im napríklad samostatný stôl s občerstvením. 

Poďakovanie sa personálu

V zhone svadobných povinností môžete zabudnúť na sprepitné pre personál. Pri rozlúčke a poďakovaní za služby sa zväčša dáva okrem určenej sumy aj niečo navyše. Aby ste sa nemuseli naháňať a hľadať hotovosť v peňaženke, ktorú asi ani nebudete mať práve poruke, vopred sa pripravte. Spíšte si zoznam všetkých služieb a personálu, ktorý vám počas svadobného dňa pomáha a nachystajte si vopred sprepitné do obálok. Môžete poďakovať aj formou svadbnej výslužky. 

Náhradný plán v prípade zlého počasia

Máte nachystaný program alebo vysnívaný obrad vonku? Počasie býva nevyspytateľné, preto nezabudnite na záložný plán. Uistite sa, že je v prípade potreby možné program presunúť do interiéru alebo viete použiť stany či inú ochranu pred dažďom. 

Doprava a ubytovanie

Vaše svadobné “antré” máte určite naplánované. Nezabudnite sa spýtať hostí, či si želajú po svadbe ísť domov alebo prespať v neďalekom hoteli. Špeciálnu pozornosť venujte hosťom z ďaleka. Už pri plánovaní svadby myslite na zabezpečenie dopravy a ubytovania pre vašich hostí. V prípade, že je to mimo vášho rozpočtu, urobte si aspoň malý prieskum a poraďte im, aké možnosti majú k dispozícii. 

Zachyťte dôležité momenty

Nevesty často po svadbe ľutujú, že sa zabudli odfotiť s niektorými hosťami alebo zachytiť dôležité chvíle na fotkách. Ešte pred svadbou si napíšte zoznam vecí, ktoré chcete mať bezpodmienečne zvečnené. Od fotky v šatách s kyticou, spoločnej fotky so všetkými hosťami až po svadobnú výzdobu. Zoznam pokojne ukážte aj fotografovi, aby mu bolo jasné, na čo všetko si má pri fotení spomenúť. Nezabudnite ani na štýlový fotokútik alebo fotostenu, či len pekne upravené miesto, kde spomínané fotky môžu počas dňa vznikať. 

Pripravte si knihu hostí

Nezabudnite si na miesto svadby pripraviť knihu hostí. Po svadbe sa budete tešiť, že ste tento detail nevynechali. Aj po rokoch si môžete prečítať milé odkazy od zúčastnených a zaspomínať na atmosféru svadby. Okrem klasickej papierovej verzie je dnes populárna aj zvuková schránka alebo kniha hostí s vytlačenými instantnými fotografiami. 

Vyskúšajte si finálnu vizáž

Neraz sa stáva, že si nevesta a ženích počas obliekania na obrad uvedomia, že im chýba nejaký doplnok alebo niečo nesedí tak ako má. Nezabudnite si niekoľko dní vopred vyskúšať finálnu vizáž s doplnkami, topánkami aj šperkami. Možno si uvedomíte, že vám chýba šperk na krk alebo padnúca podprsenka. Páni by nemali zabudnúť na vhodné ponožky, motýlika či opasok v prípade voľných nohavíc. Okrem skúšky šiat nezadnutite do auta zbaliť náhradné veci. Budete potrebovať náhradnú košeľu, pohodlné topánky na prezutie, niečo na vrch na chladnú noc, náhradné pančuchy. Ak chcete mať peknú fotku šiat a obleku, nezabudnite na pekné vešiaky. Plastový alebo kovový vešiak nevyzerá dobre na žiadnej fotke.  

Vyčleňte si súkromný kútik

Určite budete počas svadby potrebovať súkromný kútik na prezliekanie sa, úpravu vizáže a uloženie dôležitých vecí. Pripravte si bezpečné miesto na uloženie kytíc do vázy s vodou a uloženie svadobných darov. Vopred poproste svedkov alebo niekoho z rodiny, aby vám pomohol s preberaním a odložením svadobných darov. Družičky a družbovia môžu mať na starosti napríklad stráženie mobilu a osobných vecí. 

Balík prvej pomoci

Počas svadobnej zábavy sa vám určite zíde nachystaný balíček prvej pomoci. Či už si ho necháte uložený v súkromí alebo bude prístupný každému z hostí, určite jeho prípravu neoľutujete. Mal by obsahovať napríklad púder, rúž, deodorant, vlhčené obrúsky, liek na bolesť hlavy, náplaste, ihlu a niť na záchranu roztrhnutých šiat a ďalšie predmety, ktoré zabránia akejkoľvek svadobnej kríze. 

Wedding couple and best friends dressed in fashionable wedding attires are standing in line on the green yard

Hlavne majte u seba doklady

Okrem toho, že je svadba o oslave lásky, je to aj úradná záležitosť. Nezabudnite si na obrad zobrať doklady. Po svadbe je tiež potrebné nahlásiť zmenu mena na všetky potrebné úrady. Vopred si prejdite, ako bude obrad prebiehať a pripravte si všetko čo bude treba. Páry si často okrem dokladov zabúdajú zobrať napríklad krížik či vankúšik na obrúčky. 

Výslužky pre hostí

Nezabudnite hosťom darovať malú pozornosť. Klasikou sú napríklad personalizované čokoládky, balíček sypaného čaju, mydielko alebo niečo originálne. Nájdite si čas na každého hosťa a pri lúčení odovzdajte výslužku v podobe svadobných koláčov. 

Finálne zhrnutie a doladenie detailov 

Pred vašim veľkým dňom si ešte vyčlente čas na potvrdenie termínov a požiadaviek s každou službou, ktorú máte na svadbu objednanú. Dolaďte čas a miesto príchodu a špeciálne požiadavky tak, aby nedošlo k žiadnemu nedorozumeniu. Prejdite si aj svadobný program a spíšte si bod po bode čo sa bude diať a čo je na to potrebné. Možno vám počas toho napadne ešte niečo, na čo ste mohli zabudnúť. 

Na akú vec ste počas svadby alebo jej prípravy nechtiac zabudli vy?

Autor: Dominika M.